BudownictwoNieruchomości

Wybór działki pod zabudowę

Wybór działki pod zabudowę

Dla osób planujących budowę domu istotny jest przede wszystkim wybór miejsca. Działka pod zabudowę powinna znajdować się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na działce można jedynie wybudować obiekty, które są dozwolone w prawie miejscowym, które obowiązuje w danej gminie. Czasami plan zagospodarowania przestrzennego bardzo precyzyjnie określa warunki zabudowy.

Wybór działki pod zabudowę

Może się też zdarzyć sytuacja, że dla danego terenu nie istnieje jeszcze plan zagospodarowania przestrzennego i w takiej sytuacji trzeba złożyć do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy. Może to nieco przedłużyć czas realizacji budowy, ponieważ formalności zawsze trwają długo. W pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, czy działka jest całkowicie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową. Może się okazać, że część nieruchomości podlega szczególnym warunkom lub zakazom wynikającym z ochrony gruntów rolnych lub ochrony środowiska przyrodniczego. Dlatego dobrze jest załatwiać wszystkie formalności odpowiednio wcześniej, ponieważ później może się okazać, że jakaś część działki będzie w przyszłości przeznaczona na cele publiczne. To znacząco ograniczy jej wartość, dlatego warto się zastanowić, czy taką działkę opłaca jeszcze się kupować. Należy też dokładnie sprawdzić, czy w bliskim sąsiedztwie nie znajdują się takie obiekty, jak maszty telefonii komórkowej, wiatraki oraz linie wysokiego napięcia. One też obniżają wartość oraz atrakcyjność nieruchomości.

Ważne informacje

Podczas wyboru działki warto także się dowiedzieć jakie przeznaczenie mają działki sąsiednie. W przyszłości na niektórych z nich mogą powstać duże zakłady, które będą zanieczyszczać atmosferę. W takim otoczeniu raczej nikt nie będzie chciał mieszkać, więc to również ma wpływ na końcową cenę działki pod zabudowę. Warto dokładnie przeanalizować położenie nieruchomości i sprawdzić możliwości komunikacyjne. Działka pod zabudowę nie powinna być też położona na terenach zagrożonych zalaniem lub podmokłych. Dla pewności można skorzystać z usług geotechnika, który dokładnie sprawdzi poszczególne warstwy gruntu oraz nośność. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które zamierzają podpiwniczać dom. Możliwości budowy podziemnego garażu lub kotłowni mogą być znacznie ograniczone przez wysoki poziom wód gruntowych. Z reguły tańsze są działki nieuzbrojone oraz częściowo uzbrojone. Należy jednak pamiętać, że dozbrajanie terenu jest dosyć kosztowne, a do tego czasochłonne. Trzeba też załatwić masę formalności, dlatego należy przemyśleć, czy nie lepiej jest od razu kupić uzbrojoną działkę.

Udostępnij