Wnętrza

Jakie drzwi do mieszkania wybrać? Oto, na co warto zwrócić uwagę

Jakie drzwi do mieszkania wybrać? Oto, na co warto zwrócić uwagę

Drzwi do mieszkania, nazywane drzwiami wewnątrzklatkowymi lub wejściowymi, po latach ich użytkowania mogą wymagać wymiany. Właściciele decydują się na to z przyczyn estetycznych, ale też praktycznych, na przykład chcąc dodatkowo wyciszyć mieszkanie i odseparować się od hałasów z klatki schodowej. Jeśli właśnie przymierzasz się do zakupu drzwi do mieszkania i nie wiesz, jakie wybrać, to przeczytaj nasz artykuł. Przybliżamy w nim kilka podstawowych kryteriów, jakimi należy się kierować.

Zacznij od wyboru kierunku otwierania

Od razu wyjaśnijmy jednak, że kierunek otwierania drzwi do mieszkania może być z góry narzucony przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową – warto to zatem sprawdzić. Jeśli nie ma takich wytycznych, to zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem będzie otwieranie się drzwi na zewnątrz czy do wewnątrz mieszkania.

Ta pierwsza opcja pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w przedpokoju, natomiast nie może też być tak, że otwieranie drzwi na zewnątrz utrudnia korzystanie z klatki schodowej innym lokatorom. Jest to zatem opcja, którą mogą rozważyć przede wszystkim właściciele mieszkań zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji budynku.

Wymiary

Standardowe drzwi wewnątrzklatkowe mają wymiary 80×200 cm. Jeśli jednak pozwalają na to warunki lokalowe, to warto rozważyć wybór szerszych drzwi, czyli 90×200 cm. Szerszy otwór drzwiowy jest wygodniejszy, przydaje się w momencie, gdy odwiedza nas więcej gości oraz podczas wnoszenia zakupów czy np. paczek z meblami.

Izolacyjność drzwi

W przypadku drzwi wewnątrzklatkowych mniej istotna jest izolacyjność termiczna, natomiast bardzo ważnym kryterium pozostaje izolacyjność akustyczna. Pisząc prościej: chodzi tutaj o to, czy dane drzwi będą w stanie wygłuszyć hałasy z klatki schodowej i tym samym zapewnić wysoki komfort mieszkańcom.

Jeśli mieszkasz na parterze, nad garażem podziemnym lub po prostu w dużym budynku, co generuje spory ruch na klatce schodowej, to warto zainwestować w drzwi o jak najlepszej klasie izolacyjności akustycznej. Takim optimum będą drzwi o współczynniku izolacyjności na poziomie 39-40 dB, co oznacza, że o taką wartość zmniejszy się natężenie hałasu w mieszkaniu.

Najlepsze pod względem izolacyjności akustycznej drzwi oferują współczynnik na poziomie aż 44-47 dB.

Skuteczna ochrona przed włamaniem

Wybierając drzwi do mieszkania koniecznie zwróć uwagę na to, czy rzeczywiście zapewnią one dodatkową ochronę przed włamaniem i utratą życiowego dobytku. Pod tym względem najlepiej wypadają drzwi klasy RC3 lub RC4 i za takimi modelami radzimy się rozglądać. Ich konstrukcja (gruba blacha i dodatkowe ożebrowanie) jest odporna na zniszczenie, w tym wycięcie otworu, a dodatkowe bolce uniemożliwiają wyjęcie czy wyważenie drzwi z futryny.

Nie zapominajmy natomiast, że o właściwościach antywłamaniowych drzwi decyduje również klasa zastosowanego w nich zamka.

Wybierz się do salonu drzwi

Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. W poszukiwaniu drzwi do mieszkania nie warto ograniczać się wyłącznie do wizyty w markecie budowlanym. O wiele lepszym pomysłem będzie pójście do salonu drzwi, który specjalizuje się w sprzedaży stolarki.

Salon to przede wszystkim gwarancja fachowego doradztwa, bardzo duży wybór modeli drzwi wewnątrzklatkowych, wewnętrznych i zewnętrznych, możliwość porównania wielu skrzydeł różnych producentów, a także skorzystania z profesjonalnej usługi montażu (co bardzo się opłaca, ponieważ oszczędzamy na różnicy w podatku VAT, płacąc 8% zamiast 23%).

Polecanym przez nas salonem drzwi w Katowicach, w którego ofercie znajdziesz duży wybór drzwi do mieszkania, jest DRZWI INSIDE, mieszczący się w galerii HOME CONCEPT. Ze szczegółową ofertą salonu zapoznasz się na jego stronie internetowej drzwi-inside.pl.

Więcej o tym, jak wybrać odpowiednie drzwi do mieszkania w bloku, przeczytasz w artykule na stronie https://www.drzwi-inside.pl/wybieramy-drzwi-do-mieszkania-w-bloku-kryteria-jakie-nalezy-wziac-pod-uwage/.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij