DomOgród

Jak stworzyć ogród przed domem?

Jak stworzyć ogród przed domem?

Czasami działka jest na tyle mała, że po prostu nie pozwala na przygotowanie takiego tradycyjnego ogrodu i wypełnienie go olbrzymią ilością ulubionych kwiatów, krzewów czy tym bardziej drzew. To jednak nie oznacza, że z ogrodu od razu trzeba rezygnować. Być może znajdzie się dla niego odrobina wolnego miejsca tuż przed samym budynkiem. Taki ogród przed domem może naprawdę przepięknie wyglądać. Stanie się on punktem reprezentacyjnym całego budynku. Na pewno zwróci na siebie uwagę gości, jednocześnie będąc dumą domowników. Może być on jedynym ogrodem na działce albo uzupełnieniem tego, który wystąpi już tradycyjnie za budynkiem bądź po jego bokach.

Jak wykorzystać przestrzeń do stworzenia ogródka?

Ogólnie rzecz biorąc nawet jeśli ktoś nie zamierza tworzyć jakiegoś szczególnego ogrodu na swojej działce, to jeżeli tylko ma kawałek wolnej przestrzeni przed domem, powinien o niego zadbać, by nie zaburzał on wyglądu posesji. Wszystko ma tu jednak znaczenie. Jeżeli taki fragment ziemi zostanie zupełnie niezaaranżowany i pozostawiony sam sobie, z całą pewnością będzie on negatywnie wpływać na odbiór posesji i sprawi, że nawet najpiękniejszy dom wyda się mniej atrakcyjny niż jest w rzeczywistości. Rozwiązanie tego problemu jest zatem bardzo proste. Takim kawałkiem ziemi przed domem trzeba po prostu się zająć. Na samym początku ziemię warto po prostu wyrównać i mniej więcej „ogarnąć”, oczyszczając ją z niepotrzebnych śmieci, czyli starych liści, szyszek bądź pozostałości po posadzonych niegdyś kwiatach. Później można już przejść do dobierania do niej konkretniejszych roślinek. Nie da się ukryć, że to jednak one są tym najważniejszym i najpiękniejszym elementem praktycznie każdego ogrodu, dlatego aż szkoda by było z nich rezygnować, skoro będą one równie wspaniałą ozdobą budynku.

Ogród przed domem

W rzeczywistości natomiast stworzenie atrakcyjnej „frontowej” zielonej przestrzeni nie jest wcale skomplikowane. Ogród przed domem projektuje się i aranżuje dokładnie tak samo jak ten, który występuje za domem albo po jego bocznych stronach. A każdy ma na to swój sposób. Ten, kto nie chce korzystać z doradztwa architektów krajobrazu, na ogół dopasowuje do ogrodu po prostu takie rabaty kwiatowe, krzewy czy pojedyncze rośliny, które najbardziej mu się podobają. No i jest to jakiś pomysł. Nie trzeba mieć przecież super opracowanej koncepcji, by stworzyć coś przyjemnego w odbiorze i atrakcyjnego dla oka. Czasem warto posłuchać głosu swojego serca, zwłaszcza w przypadku tworzenia domowych przestrzeni. Akurat one nie muszą być w stu procentach perfekcyjne.

Udostępnij