BudownictwoDom

Różnice pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a domem parterowym

Różnice pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a domem parterowym

Decydując się na budowę domu należy zastanowić się nad tym jaki projekt domu wybrać. O jego wyborze powinna decydować nie tylko obecna moda, ale głównie powinniśmy się skoncentrować na potrzebach naszej rodziny. Dobry projekt domu, to projekt spełniający wszystkie jej potrzeby, wpisujący się w stylistykę oraz uwzgledniający metraż oraz ilość pomieszczeń. Istotną kwestią jest również budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięcia, a także ilość kondygnacji.

Wybór jaki musimy podjąć

Obecnie na polskim rynku nieruchomości coraz bardziej modne stają się być domy parterowe, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mając rodzinę najwygodniejszym do życia domem jest dom z poddaszem użytkowym. Wynika to stąd, że mieszkając na jednym poziomie, co z pewnością jest wygodne do sprzątania, możemy sobie przeszkadzać. Jeżeli odwiedzą nas goście, nasze dzieci będą słyszały rozmowy dorosłych, a to z kolei nie pozwoli im zasnąć wieczorem. Dom z poddaszem użytkowym w większym stopniu niweluje hałas, jaki powstaje w trakcie rozmowy. Jeżeli mamy dzieci w wieku nastoletnim, często odwiedzają ich koledzy lub koleżanki, czy to w ciągu dnia, czy też zostają na noc. Mając dom dwukondygnacyjny z sypialnią rodziców na parterze, a pokojami dzieci na piętrze nie będziemy sobie wchodzić w drogę i krępować się na wzajem swoją obecnością.

Jak to wygląda finansowo?

Domy parterowe nierzadko kosztują drożej od domów z poddaszem użytkowych. Wynika to głównie z powierzchni zajmowanej przez bryłę oraz z ilości materiałów potrzebnych do budowy. Kubatura dach domu parterowego jest również znacząco wyższa niż domu z poddaszem. Istotną różnicą są schody na poddasze. W domu parterowych ich nie ma, w większości przypadków ich miejsce zastępuje wyłaz usytuowany w mało uczęszczanym miejscu, natomiast budując dom parterowy musimy liczyć się z kosztami budowy takich schodów na poddasze. Najpiękniejsze są oczywiście schody drewniane, zarówno te klejone na betonie, jak również modne obecnie schody wykonane z drewna.

Czym powinniśmy się kierować na końcu?

Reasumując niezależnie od tego jaki projekt domu wybierzemy dla siebie, istotne jest to żeby spełniał on kryteria naszej rodziny. Nieważne czy będzie to dom parterowy, czy dom z poddaszem użytkowym, to my poniesiemy koszty jego budowy i wykończenia. To nam powinien się on podobać i nie powinniśmy zwracać uwagi na zdanie innych. Każda ma swój styl i to właśnie budowa domu pozwala pokazać go innym. To my w nim powinniśmy czuć się komfortowo, powinien zawierać te pomieszczenia i takie udogodnienia, o których marzyliśmy. Powinien być również dostosowany do naszych potrzeb.

Udostępnij