polystone.pl

polystone.pl – dom, budownictwo, wnętrze

schody na poddasze
Dom

Różnice pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a domem parterowym

Decydując się na budowę domu należy zastanowić się nad tym jaki projekt domu wybrać. O jego wyborze powinna decydować nie tylko obecna moda, ale głównie powinniśmy się skoncentrować na potrzebach naszej rodziny. Dobry projekt domu, to projekt spełniający wszystkie jej potrzeby, wpisujący się w stylistykę oraz uwzgledniający metraż oraz ilość pomieszczeń. Istotną kwestią jest również budżet przeznaczony na realizację przedsięwzięcia, a także ilość kondygnacji.
Obecnie na polskim rynku nieruchomości coraz bardziej modne stają się być domy parterowe, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że mając rodzinę najwygodniejszym do życia domem jest dom z poddaszem użytkowym. Wynika to stąd, że mieszkając na jednym poziomie, co z pewnością jest wygodne do sprzątania, możemy sobie przeszkadzać. Jeżeli odwiedzą nas goście, nasze dzieci będą słyszały rozmowy dorosłych, a to z kolei nie pozwoli im zasnąć wieczorem. Dom z poddaszem użytkowym w większym stopniu niweluje hałas, jaki powstaje w trakcie rozmowy. Jeżeli mamy dzieci w wieku nastoletnim, często odwiedzają ich koledzy lub koleżanki, czy to w ciągu dnia, czy też zostają na noc. Mając dom dwukondygnacyjny z sypialnią rodziców na parterze, a pokojami dzieci na piętrze nie będziemy sobie wchodzić w drogę i krępować się na wzajem swoją obecnością.
Kolejną kwestią są finanse. Domy parterowe nierzadko kosztują drożej od domów z poddaszem użytkowych. Wynika to głównie z powierzchni zajmowanej przez bryłę oraz z ilości materiałów potrzebnych do budowy. Kubatura dach domu parterowego jest również znacząco wyższa niż domu z poddaszem. Istotną różnicą są schody na poddasze. W domu parterowych ich nie ma, w większości przypadków ich miejsce zastępuje wyłaz usytuowany w mało uczęszczanym miejscu, natomiast budując dom parterowy musimy liczyć się z kosztami budowy takich schodów na poddasze. Najpiękniejsze są oczywiście schody drewniane, zarówno te klejone na betonie, jak również modne obecnie schody wykonane z drewna.
Reasumując niezależnie od tego jaki projekt domu wybierzemy dla siebie, istotne jest to żeby spełniał on kryteria naszej rodziny. Nieważne czy będzie to dom parterowy, czy dom z poddaszem użytkowym, to my poniesiemy koszty jego budowy i wykończenia. To nam powinien się on podobać i nie powinniśmy zwracać uwagi na zdanie innych. Każda ma swój styl i to właśnie budowa domu pozwala pokazać go innym. To my w nim powinniśmy czuć się komfortowo, powinien zawierać te pomieszczenia i takie udogodnienia, o których marzyliśmy. Powinien być również dostosowany do naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *