DomWnętrze

Jak urządzić pokój nastolatków

Jak urządzić pokój nastolatków

Urządzanie mieszkania to działania, które powinny być dopasowane przede wszystkim do potrzeb, oczekiwań, preferencji oraz możliwości jego mieszkańców. Każdy z pokoi powinien mieć własne przeznaczenie i być dopasowany do wieku użytkowników. Jednym z wyzwań okazuje się remont pomieszczenia młodzieżowego. Co musi się w nim znaleźć? Jakich kolorów używać do tego rodzaju wnętrza? Jakie można obecnie wyróżnić trendy i metody aranżacji?

Jak powinien wyglądać pokój nastolatków?

Pokój dla nastolatka powinien przede wszystkim być miejscem wieloznaczeniowym i wielofunkcyjnym. Młodzież powinna móc w nim spokojnie się uczyć, spełniać własne marzenia, pielęgnować zainteresowania oraz odpoczywać. Tak więc pokój nastolatków musi być podzielony na strefy. Powinny być one wyraźnie zaznaczone, ale jednocześnie stanowić całość przemyślanego projektu. Aranżacja tego rodzaju wnętrza jest zależna od jego wielkości, powierzchni i ułożenia. Pokój powinien być jasny i dostarczać wiele natułanego światła. Jeśli na niezbyt dużej powierzchni będą mieszkały dwie osoby – rodzeństwo – warto do projektu włączyć nowoczesne oraz inteligentne rozwiązania. Do takich z pewnością należy umieszczenie łóżka piętrowego.

Co musi się w nim znaleźć?

Podczas remontu należy uwzględnić strefę nauki. Tam właśnie powinno znajdować się biurko, wygodne krzesło oraz bardzo dobre oświetlenie. Warto, by miejsce no nauki znajdowało się przy oknie. Półki na książki i różnego rodzaju akcesoria mogą być połączeniem ze strefą relaksu czy rozrywki. Ta zaś powinna być spełnieniem oczekiwań i potrzeb młodego mieszkańca. Powinny znajdować się w niej rzeczy, którymi interesuje się nastolatek. Dla sportowców warto przygotować namiastkę wyposażenia sali treningowej lub elementy z nią związane – duża piłka do siedzenia czy mini kosz na ścianie. Młodzież uzdolniona muzycznie w tym kąciku powinna móc rozwijać swoje pasje i talent.

Jak zadbać o atmosferę oraz kolorystykę pomieszczenia?

Pokój nastolatków powinien wydawać się przestrony. Dlatego też warto wykorzystać pastelowe kolory oraz jasne np. białe meble. Jedna ze ścian może być wykonana w odmiennym kolorze lub wytapetowana. Meble powinny być praktyczne. Muszą pomieścić ubrania, książki, zabawki i akcesoria, którymi interesuje się nastolatek. Pokój ten powinien mieć oddzielne wejście i nie być połączony z innym pokojem lub pomieszczeniem w domu. Młodzież potrzebuje nieco prywatności i spokoju od całego zgiełku i harmidru. Idealnym pomysłem na projekt może okazać się również pokój z antresolą. Takie rozwiązanie w prosty sposób dodaje przestrzeni, jak również ciekawego charakteru całemu pokojowi.

Udostępnij