MultimediaWnętrze

Przelewowy ekspres do kawy – jak wybrać?

Przelewowy ekspres do kawy – jak wybrać?

Miłośnicy kawy mają wiele sposobów na jej przygotowywanie. Jaki rodzaj kawy wybrać? Kawa w ziarnach czy zmielona? Jaka metoda oddaje jej najlepszy smak i aromat?

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Dla osób, które lubią rozsmakować się w filiżance aromatycznej czarnej kawy, która zachwyca lekko goryczkowym smakiem z nutą czekoladowego aromatu wybór odpowiedniego ekspresu jest dość istotny. Dostępnych rodzajów oraz modeli ekspresów jest bardzo wiele na polskim rynku. Warto zastanowić się nad zakupem ekspresu przelewowego. Urządzenie to było często kojarzone ze starymi, niemodnymi sprzętami AGD. Może jednak warto dać mu szansę. Przelewowy ekspres do kawy jest sprzętem, który od lat ma wierną grupę zwolenników. Na jego korzyść przemawia łatwy sposób parzenia kawy, jego dostępność na rynku oraz dobra cena. Stosunkowo tanie ekspresy przelewowe są, proste w obsłudze i nie wymagają skomplikowanego procesu konserwacji bądź drogich środków czyszczących, jak np. ekspresy ciśnieniowe. Taki rodzaj ekspresu jest świetnym wyborem dla osób, które chcą cieszyć się aromatycznym smakiem, bez wydawania kroci. Co prawda za pomocą ekspresu przelewowego nie da się przygotować kremowego latte. Można za to uzyskać dzbanek smacznej, ciepłej kawy, która doda energii podczas długiego i wyczerpującego dnia w pracy. Wadą może okazać się brak młynka do bezpośredniego mielenia ziaren kawy oraz konieczność wymiany jednorazowego filtra lub regularnym czyszczeniem filtrów wielokrotnego użytku.

Na czym polega jego działanie?

Proces parzenia kawy w ekspresie przelewowym polega na, jak sama nazwa wskazuje, przelewaniu gorącej wody przez pojemnik wypełniony mieloną kawą.

Jak przygotować idealną filiżankę kawy?

Jest to dość łatwe zadanie. Istotną rolę w procesie parzenia odgrywa temperatura wody oraz jakość kawy. Ekspres przelewowy zbudowany jest z pojemnika na mieloną kawę, filtra, dzbanka, w którym gromadzi się gotowy napój oraz sytemu grzejnego. Dobry ekspres przelewowy zaparza kawę wodą o temperaturze 90 – 95 stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ niewłaściwa temperatura kawy zmienia jej smak. Wrząca woda sprawia, że kawa jest gorzka i traci pożądany smak.

Jaki ekspres przelewowy wybrać?

Pierwszym kryterium jest wielkość dzbanka, która wskazuję na możliwą ilość przygotowanej kawy. Warto wybrać ekspres dostosowany do potrzeb, aby nie okazał się za mały lub za duży. Niektóre ekspresy przelewowe posiadają funkcję utrzymywania ciepła, dzięki czemu napój pozostaje zawsze idealny do spożycia.

Udostępnij