Multimedia

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień jest popularną metodą wykorzystywaną od dawna, najlepiej sprawdza się przy ocieplaniu sufitów oraz ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.
płytowe grzejniki na podczerwień wyróżniają się tym, że można je zamontować praktycznie na każdej powierzchni tj. płyta karton-gips, murowana ściana, drewniane deski, boazeria PCV czy klasyczne płyty OSB.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Wykorzystywane przez podczerwień ogrzewanie, które jest jak najbardziej naturalne. Potrafi bez problemu ogrzać przedmioty i wszystkie żywe organizmy w jego zasięgu.
Porównując ogrzewanie wykorzystujące podczerwień do klasycznego ogrzewania konwektorowego łatwo można zauważyć iż, standardowe grzejniki konwektorowe nagrzewają powietrze, dzięki temu odczuwamy ciepło. Ogrzane powietrze kieruje się ku górze pod sam sufit natomiast zimne powietrze zostaje nisko przy podłodze. Potrzeba w takim razie dostarczyć więcej ciepła, aby móc odczuć komfortową temperaturę w okolicach podłogi. Owe zjawisko powoduje ruch cząsteczek kurzu w powietrzu i sprawia, że powietrze łatwo się wysusza.
Podczas wykorzystywania ogrzewania podczerwienią takie zjawisko nie zachodzi więc na pewno taką alternatywę docenią alergicy, dodatkowo
żadna dodatkowa substancja nie jest podgrzewana zatem pożądany efekt odczuwania przyjemnego ciepła, jest bardzo szybko odczuwalny.

Przykłady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień można zobrazować na trzech podstawowych przykładach, zależnie od długości fali: długofalowe, średniofalowe oraz krótkofalowe. W uproszczeniu, im krótsza fala tym bardziej intensywne ciepło jest rozpowszechniane za pomocą grzejnika. Jednocześnie jednak więcej światła widzialnego jest „wydzielane”, co za tym idzie – grzejnik jest bardzo jasny jak żarówka w lampie. Nierzadko owe światło jest bardzo rażące i po prostu niekomfortowe. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że im więcej energii wykorzystywane jest na światło, tym więcej trzeba jej dostarczyć, aby komfort cieplny był tak samo odczuwalny. Biorąc ten fakt pod lupę łatwo można zauważyć, że koszty ogrzewania pną się ku górze.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zatem warto zwracać uwagę na to jakie światło dany model promiennika emituje. Wysokiej klasy promienniki krótkofalowe wyposażone są w technologie, która pozwala na zmniejszenie emisji fal świetlnych, dla przykładu „NO GLARE” w promiennikach podczerwieni producenta Solamagic.
Aby używać promienników podczerwieni lub paneli grzewczych wykorzystujących podczerwień nie trzeba przeprowadzać żadnych remontów czy instalować uciążliwych i drogich instalacji. Wystarczy podłączyć je do normalnego gniazdka.

Udostępnij