DomNieruchomości

Co brać pod uwagę przy wyborze metrażu mieszkania?

Co brać pod uwagę przy wyborze metrażu mieszkania?

Wiele z nas poszukując mieszkania do kupna lub wynajmu staje przed dylematem – jaki metraż mieszkania będzie dla mnie najbardziej odpowiedni? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Ilość lokatorów

Samotny student nie będzie potrzebował tyle miejsca, co trzyosobowa rodzina. Większy metraż to oczywiście więcej przestrzeni, więcej możliwości urządzenia wnętrza wedle swoich upodobań czy ucieknięcia od ludzi, gdy potrzebujemy pobyć samemu. O ile wynajem daje nam dużo wolności jeśli chodzi o zmianę lokalu, o tyle w przypadku kupna mieszkania warto jednak myśleć przyszłościowo. Warto rozważyć, ile lat chcielibyśmy spędzić w danym mieszkaniu, i czy ilość lokatorów może się zwiększyć. Dla młodego małżeństwa prawdopodobnie lepsze będzie mieszkanie o delikatnie większym metrażu na wypadek, gdyby rodzina się powiększyła.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest fakt posiadania zwierzaka. Sam fakt mieszkania w bloku może nie być najlepszą opcją dla czworonoga, ale jeszcze gorzej będzie, gdy bardzo żywiołowego psa umieścimy w kawalerce o wielkości 29 m2. Metraż mieszkania może w bardzo intensywny sposób wpływać na samopoczucie i zdrowie zwierzaka, więc jeśli planujemy go trzymać w mieszkaniu, należy to dobrze przemyśleć.

Warto też rozważyć ustawienie lokalu

Można znaleźć mieszkania o 33m2, które są kawalerką lub takie, które mają na tym metrażu dwa pokoje z kuchnią. Warto przemyśleć, jakie ustawienie najlepiej odpowiada naszemu stylowi życia. Jeśli mieszkamy sami, może warto zrezygnować z trzech malutkich pokoi na rzecz większej, bardziej otwartej przestrzeni? W tym wypadku wszystko zależy już od naszych preferencji, ale jest to rzecz warta uwagi, na której warto skupić się podczas oglądania mieszkania.

Kwestia ceny 

Większość z nas decydując się na kupno czy wynajem zwraca uwagę na koszty. Warto pamiętać, że opłaty, czyli koszty ogrzewania czy wody, zależą w pewien sposób od metrażu mieszkania. Zwłaszcza ogrzewanie, przy większej powierzchni będziemy za nie musieli zapłacić po prostu więcej. W przypadku kupna płacimy za metr kwadratowy, a więc powinniśmy dokładnie przeliczyć na jaką powierzchnię nas stać, biorąc pod uwagę interesujące nas lokalizacje.
Metraż mieszkania nie jest oczywiście jedyną rzeczą, którą rozważamy przy wyborze lokalu, jednak jest jedną z kluczowych kwestii. Warto na chłodno dobrze przeanalizować wszystkie swoje zwyczaje, aby zdecydować się na powierzchnię najlepszą dla nas.

Udostępnij