Urządzanie własnego ogrodu to idealny moment na wyzwolenie w sobie wewnętrznego artysty. Zaprojektowanie wymarzonego ogrodu to klucz do stworzenia przytulnego i funkcjonalnego otoczenia. Niezależnie czy budujesz nowy dom czy chcesz zmienić wygląd ogrodu po latach, warto przemyśleć jaką atmosferę chcesz stworzyć wokół domu.
O pomoc możesz zwrócić się do profesjonalisty. Przy skomplikowanych aranżacjach dobrą opcją może okazać się zatrudnienie projektanta ogrodu. Jest to stosunkowo nowy zawód jednak popyt na tego rodzaju usługi rośnie.
Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz samodzielnie stworzyć ogród?
Jak przy wszystkich projektach najważniejsze jest planowanie.
Dobrze zaprojektowany ogród powinien harmonizować z domem oraz okolicą. Ogród powinien zwiększać przestrzeń życiową domowników, a nie przysparzać problemów przez konieczność ciągłej pielęgnacji.
Warto zadać sobie pytanie: Co sprawia mi przyjemność? Czy lubię pielęgnować rośliny i spędzać czas aktywnie? A może wolę się zrelaksować czytając książkę na świeżym powietrzu?
Należy również rozważyć jak duży ma być taras, czy planujesz kupno grilla gazowego lub czy chcesz ustawić stół z krzesłami na duże spotkania rodzinne.
Ogród powinien stanowić funkcjonalną całość, aby nie był jedynie zielonym tłem.
Może przyczynić się do tego nowoczesny skalniak w ogrodzie. Ten estetyczny element doda uroku całej aranżacji.
Jak go stworzyć i pielęgnować?
Często ten fragment ogrodu obsadzony jest roślinami górskimi. Należy zadbać, aby był umieszczony w nasłonecznionym miejscu ze względu na światłolubność roślin.
Ważna jest także odpowiednia gleba, jej wilgotność oraz odczyn podłoża naturalna dla roślin skalnych.
Jaki styl aranżacji dobrać, aby pasował do stylistyki domu?
– styl wiejski: charakterystyką tego stylu jest połączenie naturalnych materiałów, dlatego w tym przypadku świetnie sprawdzą się kamienne kompozycje z bylinami
– styl orientalny: inspiracją być może okażą się ogrody chińskie, japońskie czy indyjskie. Powszechnie spotykane w aranżacjach dalekowschodnich są połączenia kamieni, skał i roślinności. Wyróżnia się ogrody suche, w których dominują kamienie, żwir i drzewa oraz ogrody wodne, gdzie betonowe skalniaki otoczone są wodą (oczko wodne, strumyki)
– ogród klasyczny: bujna roślinność oraz proste formy z elementami naturalnego kamienia są uosobieniem estetyki i funkcjonalności.
Wybranie stylu, w jakim chcesz stworzyć skalniak do ogrodu to pierwszy krok. Teraz wystarczy wybrać materiały, rośliny i zabrać się do pracy.