DomOgród

Balkon. Nasz mały ogród w domu

Balkon. Nasz mały ogród w domu

Balkon to miejsce w domu, w którym chętnie spędzamy czas latem i wiosną. Wynagradza nam brak ogródka i jest świetnym miejscem do wypoczynku wśród roślin. Poranna kawa, weekendowe opalanie w samotności, kolacja romantyczna. W blokach często balkony nie są duże i należy wykazać się szczególnymi umiejętnościami w wykorzystaniu tej przestrzeni.

Jak odpowiednio urządzić swój balkon?

Urządzenie balkonu to popis talentu, jak nadać tej niewielkiej przestrzeni funkcjonalności i pięknego wyglądu. Najważniejsze, żeby na balkonie rosły rośliny, wszak właśnie o to nam chodzi, żeby przebywać wśród zieleni na świeżym powietrzu, jednoczenie nie wychodząc z domu. W temacie kwiatów najlepiej udać się do sklepu ogrodowego i doradzić, które rośliny będą nadawać się na nasz balkon. Należy pamiętać, że każda roślina potrzebuje innych warunków i pielęgnacji. Kolejną rzeczą będą meble na balkon. Tutaj należy skupić się na funkcji jaką maja spełniać. Czy ma to być łóżko do leżenia, czy huśtawka albo fotel brazylijski? A może chcemy rano wypić kawę i usiąść na krześle przy niewielkim stoliku? Wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni. Naszej uwadze nie mogą również umknąć możliwości naszego balkonu. Przy małym balkonie trzeba się niezłe nagimnastykować i wykazać wyobraźnia i umiejętnościami. Pomocne będą półki, kwietniki, widzące donice. Przy dużym balkonie trzeba będzie zorganizować więcej roślin i więcej mebli, żeby zapełnić miejsce.

Nowoczesna wizja balkonu

Ostatnimi czasy bardzo modne są meble z palet, które nadają wyjątkowego klimatu, są niedrogie i łatwe do wykonania. Gdy stworzymy taka sofę czy stolik samodzielnie, satysfakcja z tworzenia coś własnymi rękami murowana! Oświetlenie to kolejna kluczowa kwestia, gdy chcemy korzystać z balkonu również po zmroku. Lampki ozdobne owinięte wokół balustrady, stojąca lampa nadająca klimatu albo coś co zrodzi się w naszej fantazji. Nie zapominajmy również o naturalnym oświetleniu. Aromatyczne świece można postawić zarówno na stoliku jak i położyć na podłodze w ozdobnych świecznikach lub lampionach. To stworzy niepowtarzalny klimat.

Jaka podłogę wybrać?

Taką, która będzie łatwa do umycia i utrzymania w dobrej kondycji przez cały rok. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby latem ocieplić podłogę małym dywanem w naturalnym stylu. Balkon jest wdzięcznym pomieszczeniem, ponieważ tutaj łączenie stylów, przepych i minimalizm jednocześnie będzie do siebie pasowało i tworzyło całość. Dlatego mieszkania z balkonem nadal cieszą się największą popularnością, a ich cena zawsze będzie wyższa od tych bez balkonu.

Udostępnij