Ogród

Wiosenne porządki – kilka wskazówek, które pozwolą ogarnąć ogród po zimie

Wiosenne porządki – kilka wskazówek, które pozwolą ogarnąć ogród po zimie

Wiosna według wielu ogrodników to najlepszy czas na uporządkowanie terenu zielonego wokół domu. Budząca się po zimie przyroda pozwoli na doprowadzenie działki do stanu idealnego. Aby jednak tak się stało, trzeba ułożyć sobie harmonogram prac i kupić odpowiedni sprzęt. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przygotować się do wiosennych porządków i w które urządzenia warto zainwestować.

Dobry plan to podstawa

Mając do uporządkowania malutki ogródek przynależący do mieszkania w bloku, nie musisz specjalnie się przygotowywać, ale jeśli chcesz ogarnąć przynajmniej kilkadziesiąt metrów terenu, porządki zacznij od spisania listy zadań. Przede wszystkim zapisz na kartce punkt dotyczący zdjęcia wszelkiego rodzaju osłon z roślin i sprawdzenia, w jakim stanie jest Twój trawnik. Z pewnością będzie wymagał on starannego wygrabienia wyschniętych ździebeł, dosiania wybrakowanych miejsc oraz solidnego nawożenia. Pamiętaj też, że wiosna to idealny czas na przycięcie wielu krzewów, kwiatów oraz drzew, dlatego to zadanie również musi znaleźć się na liście. Nie możesz zapomnieć także, że konieczne będzie usunięcie chwastów i wyschniętych nasadzeń z kwiatowych grządek. Na końcu możesz dopisać dosadzenie kilku roślin, które sprawią, że Twój ogród stanie się jeszcze piękniejszy. Gdy już zanotujesz wszystkie zadania, będziesz dokładnie wiedział, jakie sprzęty przydadzą Ci się do pracy. 

Inwestycja w sprzęt do ogrodu

Większość ogrodników amatorów ma łopatę, grabie oraz sekator i można śmiało powiedzieć, że jest to podstawa, która pozwoli na wykonanie niektórych w wyżej wymienionych prac. Poza takim bazowym sprzętem warto jednak zainwestować w porządne urządzenia marki STIGA do pielęgnacji trawnika oraz przycinania drzew lub krzewów. Porządna kosiarka, którą znajdziesz pod tym adresem internetowym http://www.stiga.pl, przyda Ci się nie tylko wiosną, ale także przez cały sezon. Osoby dopiero zakładające ogród zainteresować może glebogryzarka. Poza tym na pewno opłaca się kupić pilarkę akumulatorową STIGA na wysięgniku, która pozwoli na szybkie i skuteczne cięcie niskich oraz wysokich drzew. Do pielęgnacji żywopłotów najlepsze będą sekatory akumulatorowe tej samej marki błyskawicznie radzące sobie z idealnie równym przycinaniem tuj oraz innych gęstych nasadzeń, a jeśli ponad wszystko cenisz sobie swój czas, kup również dmuchawę do liści i myjkę wysokociśnieniową. Te sprzęty sprawią, że nie tylko ogród, ale także podjazd oraz chodniczki będą w perfekcyjnym stanie. 

Kolejność prac w ogordzie

Mając dobrej jakości urządzenia oraz listę zadań, możesz brać się do pracy. Na dobry początek pozbądź się wszystkiego, co jest stare i uschnięte, a ten etap zakończ grabieniem trawnika i przycinaniem gałęzi za pomocą pilarki STIGA. Dzięki temu za jednym razem wszystkie ogrodowe odpady trafią na kompost. Gdy przestrzeń będzie wstępnie uporządkowana, możesz brać się za naprawdę zimowych szkód. Na oczyszczony ze starych ździebeł trawnik wysiej nowe nasiona, które go zagęszczą i uzupełnią braki. Na koniec nawieź zmaltretowaną mrozami murawę i dosyp kory lub kamieni dekoracyjnych w miejscach, gdzie woda wypłukała ozdobne elementy. Na sam koniec zostaw sobie dosadzenie nowych roślinek, które wzbogacą długą listę nasadzeń w Twoim ogrodzie.

Kilka tygodni wytężonej pracy w ogrodzie wiosną może zaowocować naprawdę pięknym latem pełnym kwitnących krzewów, drzew obwieszonych owocami oraz kolorowych klombów. Wszystkie prace ogrodowe zdecydowanie przyspieszy sprzęt dobrej jakości, który może zaoferować Ci marka STIGA. 

Udostępnij