DomMultimedia

Bezpieczna instalacja elektryczna

Bezpieczna instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna w domu to duża część sieci niskiego napięcia, która składa się z wielu przewodów w ramach budynku mieszkalnego. Prąd to standardowa wygoda w każdym mieszkaniu i na instalację zwracamy uwagę przede wszystkim wtedy, gdy nastąpi awaria, co za tym idzie – dłuższa przerwa w dostawie prądu.

Instalacja elektryczna

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w domach przybywa coraz więcej urządzeń elektrycznych. Pobierają one różną ilość prądu, często niezbyt dużą w odniesieniu do jednego urządzenia. Jednak razem jest to wartość, która musi być dostosowana do panujących warunków. Duże stacjonarne urządzenia, takie jak kuchenka mikrofalowa czy pralka, wymagają zupełnie innego dostarczania mocy niż mały sprzęt w rodzaju ekspresu do kawy lub ładowarki do smartfonu,

Największy niedobór gniazd elektrycznych można zaobserwować w kuchni. Może się wydawać, że dotyczy to głównie starych budynków, ale jest to błędne wrażenie. Bardzo często instalacja elektryczna w domu jest tak przeprowadzona, że musimy korzystać z rozgałęźników i przedłużaczy, nawet w nowych domach. Często mamy po prostu zbyt małą ilość gniazd elektrycznych w ścianach lub są one umiejscowione w miejscach o niezbyt wygodnym dostępie.

Nawyki projektantów

Projektanci i wykonawcy instalacji powinny przewidywać takie sytuacje, niestety nadal zdarza się, że przewody są układane jak w standardzie sprzed wielu lat. W wielu przypadkach zależy to po prostu od nawyków ludzi projektujących układ przewodów, którzy zakładają mocowanie jednego gniazda elektrycznego na 5 metrów kwadratowych powierzchni Jak na dzisiejsze standardy to zbyt mało i instalacja elektryczna w domu powinna być wykonywana inaczej. Tam, gdzie wcześniej przewidywane było jedno gniazdo, powinny być dwa lub trzy.

Ma to tym większe znaczenie, że kiedyś w domach nie mieliśmy takich elementów jak domofon, alarm, inteligentne systemy sterowania czy domowa sieć komputerowa. To wszystko zmienia sposób projektowania instalacji, bo wymienione rzeczy to domena nie tylko luksusowych apartamentów – wręcz przeciwnie. Są to aktualne standardy, bo przecież w większości domów rodzinnych używamy kilku smartfonów, telewizorów, laptopów lub tabletów. Młodzież korzysta z nich nie tylko do zabawy, lecz także do nauki, a dorośli w czasie pandemii pracują zdalnie. Instalacja elektryczna w domu musi więc zapewniać odpowiedni układ gniazd, dostarczać odpowiedniej mocy, a także pracować stabilnie i bezpiecznie dla wszystkich użytkowników. Trudno przewidzieć, jakie okablowanie przyda się w domu w ciągu kolejnych lat, ale można założyć łatwą rozbudowę w przyszłości.

Udostępnij