DomWnętrza

Sypialnia oazą spokoju i wypoczynku

Sypialnia oazą spokoju i wypoczynku

Kolor ścian i wyposażenia sypialni zależy od indywidualnych upodobań i gustów a nieraz także od panującej aktualnie mody. Jednak wybierając kolor dominujący w sypialni, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Sypialnia powinna być oazą spokoju, wyciszenia i miejscem stonowania stresujących przeżyć całego dnia.

Jaki kolor do sypialni jest najodpowiedniejszy?

Przede wszystkim spokojny i stonowany popielaty lub błękitny. Są to kolory neutralne i dają duże możliwości dopasowania wszelkich dekoracyjnych akcentów i dodatków. Psychologowie dowiedli, że kolor popielaty, czy inaczej jasny szary uspokaja i wycisza, a przecież o to chodzi w sypialni. Jeżeli ponadto wykonujemy pracę zawodową w przy silnym świetle naturalnym lub sztucznym, kolor przytłumiony, i właśnie stonowany będzie najodpowiedniejszy. Z kolei jasny błękit odpręża, uspokaja oczy i sprawia wrażenie przytulnego pokoju. Poza tym kolor ten nastraja optymistycznie i pogodnie.

Kształt pokoju

Kolory jasne powiększają pokój, są odporne na działanie słońca i nie płowieją za szybko. Natomiast kolor intensywnie żółty, wprawdzie bardzo przyjemny dla oka zmniejsza pomieszczenie. Jednak kolor sypialni to nie tylko barwa ścian, ale również cały wystrój, czyli zasłony, podłoga, meble oraz pościel. Można zatem na tle jasnych neutralnych ścian pozwolić sobie na wyraźniejsze kolorystycznie akcenty jednak nie należy z tym przesadzać. Wystarczy dodać trzy akcenty np. w kolorze pomarańczowym, czyli pufa, wazon i obraz na ścianie. Jeżeli dodamy w tym kolorze jeszcze dywan i zasłony, efekt będzie zbyt drastyczny. Pokój sypialny przecież ma być oazą spokoju, a kolor pomarańczowy pobudza do działania i w pewnym sensie drażni. Natomiast pasować będą w sypialni zasłony w kolorze szarym, pościel biała lub błękitna z drobnym wzorem. Obok łóżka białe lampki ze złotą podstawką a na podłodze popielaty dywan w białe wzory.
Rozważając, jaki kolor pasuje do sypiali, musimy także wziąć pod uwagę wysokość pokoju. Jeżeli według nas jest on za niski, linia koloru ścian powinna sięgać poza załamanie sufitu. Uzyskamy wtedy efekt podwyższenia. Nadmienić należy, że ściany w sypialni powinny być gładkie, ponieważ ściany ozdobione wzorzystą tapetą, do tego w krzyczące, agresywne wzory, rozpraszają i denerwują, chociaż pozornie tego nie czujemy. Atakujące nasz wzrok ostre barwy nie pozwalają odpocząć naszym zmysłom i wyciszyć się wewnętrznie po dniu ciężkiej pracy. A sypialnia ma być miejscem odprężenia i odpoczynku.

Udostępnij