BudownictwoOgród

Jak wykonać taras z kostki brukowej – czy warto?

Jak wykonać taras z kostki brukowej – czy warto?

Nowoczesne budownictwo daje wiele ciekawych możliwości, które są zarówno rozwiązaniem praktycznym, jak i dodają estetyki poszczególnym elementom. Jednym z ciekawych i bardzo popularnych pomysłów jest taras z kostki brukowej. Dlaczego warto rozważyć tego rodzaju rozwiązanie? Jak go wykonać?

Jaki jest koszt wykonania takiej powierzchni?

Taras z kostki brukowej to nowoczesna, innowacyjna metoda wypełniania przestrzeni użytkowej. Dzięki takiemu sposobowi ułożenia materiału możliwe jest proste oraz kompleksowa dbanie o przydomowy balkon. Wśród najważniejszych zalet układania tego rodzaju tarasu można wyróżnić: elastyczność materiałów, łatwość porządkowania i czyszczenia, wysoka odporność na różnego rodzaju warunki atmosferyczne – słońce, deszcz, opady śniegu czy mróz. Kostka brukowa jest również materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Układanie powierzchni za pomocą tego tworzywa jest także mało skomplikowany a co najważniejsze stosunkowo niedrogi. Jego montaż nie wymaga stałego połączenia z fundamentami czy podmurówką. Może on być położony luźno, bez konieczności wykonywania dodatkowych prac.

Czy zatem tego rodzaju rozwiązanie posiada jakieś wady?

Decydując sie na taras z kostki brukowej warto również wziąć pod uwagę wady tego rozwiązania. Jest ich bardzo niewiele, jak również dla niektórych mogą być mało istotne. Wśród najbardziej widocznych wyróżnia się: nagrzewanie powierzchni podczas upalnych dni, twarde podłoże – bolesne podczas upadku np. małych dzieci – możliwość zdarcia skóry. Ponadto powierzchnia nie jest gładka a nico wyboista, może to utrudnią przemieszczanie się. Warto również zwrócić uwagę na brud dostający się w szczeliny pomiędzy kostkami. Jednakże czyszczenie takiej powierzchni jest łatwe i nie specjalnie czasochłonne.
Tras wykonany z kostki brukowej to bardzo fajna alternatywa dla wielu innych technik zabudowy. Powierzchnię tę można wykonać własnoręcznie. Jednakże, aby była bardzo solidna i równa warto skorzystać z pomocy fachowców. Ile kosztuje tego rodzaju projekt?
Ostateczna cena wykonania uzależniona jest od wielkości tarasu, jak również rodzaju materiału. Na koszt wpływa również technika jej wykonania – najtańsze będzie proste i nieskomplikowane ułożenie poszczególnych elementów. Cena materiału nie jest wygórowana i wynosi od 20 do 80 zł na m2. Do wyceny należy doliczyć materiały dodatkowe – wysypanie geowłókniny, żwiru lub kruszywa łamanego i piasku. Standardowej wielkości taras – około 20m2 wyniesie zatem inwestora około 1500 zł.

Udostępnij