Dom

Jak wybrać rolety okienne w 5 krokach?

Jak wybrać rolety okienne w 5 krokach?

Wybór odpowiednich rolet okiennych może wydawać się przytłaczający w obliczu tak wielu dostępnych projektów. Jeśli chcesz kupić odpowiednie rolety, oto 5 kroków, dzięki którym znajdziesz najlepsze osłony okien do swojego domu, mieszkania lub biura!

1. Wybierz rodzaj rolety okiennej

W pierwszej kolejności niezbędne będzie określenie rodzaj rolety okiennej. Producenci oferujący takie osłony prezentują je w wielu wariantach, na przykład jako rolety mini, rolety w kasecie, rolety rzymskie, rolety dzień-noc czy plisy, czyli rolety plisowane.

Najtańsze z powyższych to mini rolety. Więcej trzeba zapłacić za rolety w kasecie, ale mają one bardziej elegancki wygląd. Z kolei rolety dzień-noc pozwalają na sterowanie dostępem światła do wnętrza. Gdy zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie okna, warto wybrać rolety rzymskie. Z kolei plisy świetnie nadają się do osłony konkretnych obszarów okna, na przykład można rozłożyć je od dołu.

2. Dobierz odpowiedni materiał na roletę

Rolety mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów, na przykład mogą być zaciemniające, przezroczyste czy chronić przed słońcem. Warto zatem uwzględnić miejsce, do którego kupuje się rolety i uwzględnić swoje wymagania pod kątem ich właściwości.

Każdy materiał wykorzystany do produkcji rolet ma swoje unikalne właściwości, dlatego przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak trwałość, prywatność i przepuszczalność światła.

Należy także wybrać kolor lub wzór rolety, który pasuje do wystroju pokoju. Neutralne kolory są uniwersalne i mogą pasować do różnych pomieszczeń, a wzory mogą nadać pomieszczeniom ciekawy wygląd.

Wielu producentów rolet pozwala też na dobranie kolorystyki pozostałych elementów osłony, na przykład jej osłon, prowadnic, mechanizmu sterującego. Można dobrać je wtedy do kolorystyki okna czy materiału rolety.

3. Wybierz typ rolety – gotowa lub na wymiar

Osłony okienne można kupić w dwóch wariantach – jako gotowe oraz jako rolety na wymiar. Należy zatem uwzględnić ich rodzaj przed zakupem.

Rolety gotowe są oferowane w wybranych rozmiarach, dlatego będą one pasowały tylko do niektórych okien. Gdy zależy nam na dokładnym dopasowaniu, warto zdecydować się na wykonane na zamówienie rolety Lublin jest miastem, w którym można je zamówić w różnorodnych wariantach.

4. Zwróć uwagę na rozmiar rolety

Zmierz dokładnie swoje okno przed zakupem rolety, aby upewnić się, że będą one odpowiednio dopasowane.

W przypadku zamawiania rolety na wymiar konieczne jest podanie dokładnych wymiarów rolety, aby pasowała ona perfekcyjnie. Niektóre firmy oferują również wykonanie bezpłatnych pomiarów u klienta, dlatego nie trzeba wtedy mierzyć okien samodzielnie.

5. Dopasuj odpowiedni mechanizm napędowy rolety

Rolety mogą być obsługiwane ręcznie lub mogą być one uzupełnione elektrycznym napędem.

Ręcznie sterowane rolety są tańsze, ale wymagają poświecenia czasu na ich otwieranie i zamykanie. Z kolei rolety z napędem są droższe, ale zapewniają większy komfort obsługi, ponieważ można otwierać je i zamykać za pomocą pilota czy aplikacji mobilnej.

Udostępnij