Dom

Zakup zasłon – 5 rzeczy, o których warto pamiętać przy ich wyborze!

Zakup zasłon – 5 rzeczy, o których warto pamiętać przy ich wyborze!

Zamierzasz kupić zasłony? Zobacz 5 najważniejszych rzeczy, na które trzeba w takiej sytuacji zwrócić uwagę!

Obecnie oferujący zasłony sklep może zaprezentować klientom wiele różnych rodzajów tych tekstyliów. Jak wybrać te odpowiednie?

1. Styl zasłon

Na początku trzeba będzie uwzględnić styl zasłon, czyli to, jak one wyglądają i do jakich wnętrz najlepiej będą one pasowały.

Obecnie każdy sprzedający zasłony sklep może zaprezentować je w wielu stylach, dlatego można dobrać je do konkretnego wystroju. W tradycyjnych wnętrzach popularne są zasłony wzorzyste i cięższe, na przykład żakardowe albo aksamitne. W nowoczesnych z kolei często widoczne są cieńsze, półprzezroczyste zasłony czy zasłony w geometryczne wzory. Także do współczesnych wnętrz pasują zasłony z aksamitu.

Wiele inspiracji, jak dobrać odpowiednie zasłony do danego stylu wnętrza, można znaleźć w sieci.

2. Wymiary zasłon

Następną ważną kwestią jest uwzględnienie wymiarów zasłon. Tutaj trzeba będzie dopasować je do konkretnego miejsca ich powieszenia, czyli trzeba zmierzyć wysokość od karnisza do podłogi.

Gdy kupowane są gotowe zasłony sklep może zaoferować je zwykle w wysokościach wynoszących 250 cm, 260 cm, 270 cm czy 300 cm. Również można takie zasłony skrócić samodzielnie albo w zakładzie krawieckim. Trzeba też sprawdzić szerokość zasłon, a w razie potrzeby zastosować po dwie zasłony na każdą stronę, by wydawały się one gęstsze.

3. Sposób powieszenia zasłon

Niezwykle ważną kwestią przy kupnie zasłon będzie sposób ich powieszenia. Zasłony mogą być wieszane za pomocą żabek czy haczyków, mogą mieć tunel, oczka albo mogą być wyposażone w ozdobne tasiemki do wieszania.

Sposób powieszenia zasłon będzie zależał od tego, jaki rodzaj karnisza ma się w pomieszczeniu. Przykładowo najbardziej uniwersalne będą karnisze drążkowe, ponieważ można powiesić na nich zasłony na praktycznie wszystkie sposoby. W przypadku karniszy sufitowych zwykle stosuje się haczyki albo żabki.

4. Materiał zasłon

Do produkcji zasłon wykorzystuje się różne rodzaje materiałów, które wpływają na ich wygląd oraz na sposób prania zasłon.

Obecnie popularne są zasłony z tkanin poliestrowych, które są bardzo łatwe w pielęgnacji i niedrogie. Takie zasłony mogą mieć wiele wariantów pod kątem ich struktury czy stopnia przejrzystości, na przykład mogą być to grube zasłony aksamitne, ale też cienkie zasłony o półprzezroczystej strukturze. Można też zdecydować się na zasłony z naturalnych materiałów, na przykład z lnu.

Funkcjonalne będą zasłony nadające się do prania w pralce, dlatego można wtedy bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

5. Dodatkowe elementy do zasłon

Zasłony mogą mieć dodatkowe elementy w zestawie, na przykład taśmy do ich podtrzymywania.

Gdy zatem poszukiwane są dobre zasłony sklep z tego typu tekstyliami może zaprezentować wiele ich wariantów. Nie należy jednak spieszyć się z podejmowaniem decyzji, ale lepiej poświęcić chwilę na to, by znaleźć odpowiednie zasłony do konkretnego wnętrza. Ważne jest wtedy nie tylko to, jak one wyglądają, ale też to, z jakiego są wykonane materiału, jakie mają wymiary i jak mona je powiesić.

Udostępnij