Dom

Mufy światłowodowe – kluczowe elementy sieci telekomunikacyjnych

Mufy światłowodowe – kluczowe elementy sieci telekomunikacyjnych

Mufy światłowodowe służą do ochrony stref, w których to dochodzi do połączenia kabli światłowodowych. Oczywiście, to nie wszystkie ich funkcje. Czym są mufy światłowodowe i co warto o nich wiedzieć?

Mufy światłowodowe- czym właściwie są?

Mufa światłowodowa jest to pełny zestaw osprzętu, którego zadaniem jest łączenie włókien w spawanym miejscu montażowym. Ważnym elementem tego akcesorium jest kaseta, służąca do przechowywania kabla. Produkt ten wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Jego najważniejszym celem jest ochrona spawów i włókien, a także uporządkowanie ich podczas instalacji. Na rynku spotkać można konstrukcje do instalacji nadziemnych, napowietrznych oraz kanałowych. Połączenia światłowodowe charakteryzują się wysoką odpornością na działanie promieni słonecznych, wilgoci, jak i zmiennych temperatur. Przez to są wytrzymałe i służą swoim użytkownikom przez długie lata.

Jak zbudowane są mufy światłowodowe?

Jak już wcześniej wspomniano, istotnym elementem każdej mufy jest kaseta, w której to magazynowane są włókna światłowodowe. Element ten ma na wyposażeniu także specjalną osłonę do przechowywania splotów. Warto dodać, że w osprzęcie światłowodowym możemy też spotkać głowicę (okrągłe albo owalne gardziele) pozwalającą na umieszczenie nieobciętych przewodów. Ponadto, w skład mufy światłowodowej wchodzą takie elementy jak:

  • oznaczniki,

  • uszczelnienia,

  • specjalne uchwyty do mocowania,

  • magazynki osłonek spawów,

  • zaciski uziemiające,

  • zawory pneumatyczne,

  • opaski kablowe,

  • spawy (ich ilość zależy od konkretnej mufy światłowodowej).

Do czego służy mufa światłowodowa?

Głównym zadaniem każdej mufy jest ochrona przestrzeni łączenia ze sobą kabli. To jednak nie wszystkie jej funkcje. Mufa pozwala też na łączenie ze sobą danych elementów, a przy tym ich rozgałęzienie i uporządkowanie. Okazuje się skuteczna w ochronie spawów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto elementy te zapewniają prawidłową drożność oraz funkcjonalność przewodów. To właśnie dzięki nim, cały system działa w sposób bezpieczny i niezawodny.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując mufę światłowodową?

Przed wyborem odpowiedniej mufy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze ważny jest sam materiał wykonania mufy. Zazwyczaj jest to polipropylem, ale w sprzedaży dostępne są elementy także z innych tworzyw sztucznych. Każda mufa powinna być zrobiona z tworzywa odpornego na promieniowanie UV, skrajne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. Istotne jest też to, aby była prosta w montażu.

Szczelna konstrukcja muf gwarantuje najlepszą ochronę złącza przed nawet wyjątkowo trudnymi warunkami pracy. Wiele takich kompleksowych zestawów muf znajdziemy na cabinex.pl.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij