Kamienne dekoracje w skandynawskim wnętrzu
   12/18/2019 09:13:11
Kamienne dekoracje w skandynawskim wnętrzu

Na przestrzeni ostatnich kilku lat styl skandynawski stał się na tyle popularny, iż zaczął pojawiać się w niemal każdym wnętrzu. Nic w tym dziwnego – jasne kolory, minimalistyczne akcenty oraz ogromna różnorodność w doborze dodatków sprawiła, że miłośnicy aranżacji pokochali ten styl. Funkcjonalne pomieszczenie inspirowane powrotem do natury doskonale wpływa na samopoczucie domowników, dając im wymarzony relaks i spokój.

Styl skandynawski nie jest jednak tak oczywisty jak wiele osób sądzi. To nie tylko białe bądź beżowe ściany, jasne, drewniane meble czy żółte elementy dekoracyjne. Styl przez te wszystkie lata ewaluował, dając się poznać nie tylko jako chłodny minimalizm, który pozbawia wnętrza duszy. To także styl, przy którym można eksperymentować, gdyż stanowi doskonałą bazę do tego, aby urządzić swoje wnętrze i dostosować je do potrzeb każdego domownika.

stojący napis z kamienia

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski od samego początku nawiązywał do sielskiego krajobrazu Szwecji. Początkowo stare meble były łączone z nowoczesnymi rozwiązaniami, a następnie ręcznie przerabiane. Z założenia jest to styl prosty, wygodny i przede wszystkim uniwersalny. Jednocześnie jego utrzymanie, a także dekorowanie nie generują wysokich kosztów, aby całe wnętrze było utrzymane ze smakiem. Współcześnie to idealne połączenie drewna z bawełną, a nawet jutą czy lnem. Jednak obecnie do tego ponadczasowego wnętrza wprowadza się elementy dekoracji z kamienia, które jeszcze mocniej podkreślają przynależność stylu skandynawskiego do natury.

kamienny napis home

Jasne ściany, wpadające w biel i szarości, połączone z jasnym drewnem to chyba najbardziej charakterystyczne cechy tego stylu. Do tego koniecznie trzeba dodać proste meble, które nie będą się wyróżniały. To wszystko jednak bez odpowiednich dodatków może być mdłe, zimne i nieprzyjazne domownikom. Wszyscy bardzo szybko zauważą, że bez elementów dekoracyjnych wnętrze w stylu skandynawskim pozbawione jest charakteru.

Jakie dekoracje przydadzą się w aranżacji?

Jasne ściany i drewniane meble to świetna podstawa do tego, aby nadać przestrzeni duszy. W tym celu doskonale sprawdzą się liczne dodatki, które nie tylko podkreślą styl domowników, ale jednocześnie dopełnią całą aranżację. Zawsze można postawić na kolorowe poduszki, ładny dywan, zasłony oraz koce. Wnętrze już po dodaniu tych elementów będzie o wiele przytulniejsze niż pozostawione w surowym stanie. Warto jednak zainwestować w inne dodatki, które będzie można postawić na stoliku kawowym czy półce.

świecznik z kamienia

Misy, wazy, świeczniki, a nawet stojące napisy to delikatne dekoracje dobrze wpasowujące się w założenia minimalistyczne stylu skandynawskiego. Są praktycznie niezauważalne, ale jednocześnie potrzebne, bo bez nich można odczuć surowość wnętrza. Świetnie sprawdzą się także tacki oraz dekory 3D. Ogromnym atutem powyższych dekoracji jest uniwersalność, więc ich wymiana nie będzie konieczna z przyjściem nowego sezonu.

kamienna tacka

Kamienne dekoracje a drewniane elementy stylu skandynawskiego – jak je połączyć?

Ciekawym, a jednocześnie rzadko spotykanym motywem we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim są kamienne dekoracje. Pozornie wydaje się, że kompletnie nie współgrają z całością, ale okazuje się, że kamienne komponenty idealnie pasują do jasnego i surowego wnętrza. Mając na uwadze to, że styl skandynawski to przede wszystkim prostota, sielskość oraz nawiązanie do natury, wnętrze można ozdobić kamiennymi dekoracjami. Proste wazony w różnych odcieniach świetnie wpasują się w jednolite wnętrza. Dodatkowo kamienne dekoracje wprowadzają do nich elegancji, jak i doskonale wkomponują się w tło licznych roślin, z którymi styl skandynawski jest mocno związany.

kamienny napis 3d

Kamienne dekory, małe napisy stojące czy świeczniki to doskonały sposób, aby urozmaicić drewniane i jasne pomieszczenie. Jednocześnie rzadko spotykany motyw nie tylko zaskoczy odwiedzających, ale prawdopodobnie zainspiruje ich do zastosowania podobnego rozwiązania.

Kamienne dekoracje w nowoczesnym wnętrzu

Z racji tego, że styl skandynawski stał się niezwykle popularny na przestrzeni ostatnich lat i zagościł w wielu domach, warto w swoim wnętrzu dodać coś od siebie. Ciekawym rozwiązaniem będzie nie tylko zaakcentowanie drewnianymi elementami dekoracyjnymi czy postawienie na motywy roślinne, ale właśnie wybranie kamiennych dekoracji. W ten sposób nasza aranżacja nabierze zupełnie innego charakteru i wyróżni się na tle innych.