Rola dekoracji wnętrz - wybierz ozdoby do swojego domu
   11/15/2019 10:20:50
Rola dekoracji wnętrz - wybierz ozdoby do swojego domu

Wprowadzając się do nowego mieszkania, remontując dom od podstaw, odświeżając kolor ścian czy zmieniając meble często zapominamy, że spełniające praktyczną funkcję wyposażenie to nie jedyny element, na jaki trzeba zwrócić uwagę. Rola dekoracji wnętrz jest współcześnie nie do przecenienia – to właśnie drobne elementy dekoracyjne, stojące napisy, świeczniki, dekory na ścianach, plakaty czy rośliny zamieniają cztery ściany z meblami w pełen osobowości dom. Jak wybrać ozdoby do swojego domu, by zbudować wymarzony klimat?

Dlaczego warto dekorować wnętrza?

Funkcjonalność domu powinna być oczywiście zawsze na pierwszym miejscu, bo na nic zdadzą się pięknie ozdobione ściany i półki z dekoracjami, jeśli nie będziemy mieli na czym spać czy zjeść. Dekoratorzy wnętrz często spotykają się jednak z zupełnie odwrotną sytuacją – wiele osób poprzestaje na funkcjonalności i całkowicie zaniedbuje aspekty dekoracyjne w swoich wnętrzach. Efekt takiego zabiegu może nie być dla nas korzystny – piękne wnętrza zaaranżowane zgodnie z Twoim gustem i poczuciem estetyki potrafią poprawić samopoczucie w nawet najgorszy dzień, wprawić w dobry nastrój i wprowadzić radość do szarej codzienności. Puste białe ściany dają odwrotny efekt.

kamienny napis stojący

Przeglądając inspiracyjne zdjęcia wnętrzarskie na portalach internetowych czy w kolorowych magazynach nie sposób oprzeć się chęci wprowadzenia kilku zmian w swoim domu. Wnętrzarstwo zyskuje z roku na rok na popularności, dzięki czemu i rynek oferowanych projektów i dekoracji rośnie w zawrotnym tempie. Jeśli Ty również marzysz, by zmienić coś w swoim otoczeniu, nie ciesz się urokiem wnętrz u kogoś zupełnie obcego – pozwól się zainspirować, wybierz ozdoby do swojego domu i zafunduj mieszkaniu małą metamorfozę.

Jak wybierać dekoracje do wnętrz – podpowiedzi projektantów

W aranżacji wnętrz można pójść w dwóch skrajnie różnych kierunkach lub umiejętnie połączyć je ze sobą w stanie delikatnej równowagi. Z jednej strony będziemy mieć więc wielkoformatowe akcenty, np. fototapety, kolorową ścianę akcentową, galerię obrazów czy duże, artystyczne meble, z drugiej natomiast delikatne i równie wartościowe dodatki i dekoracje w postaci ozdobnych napisów, świeczników i figurek. Każdy, zarówno duży jak i mały detal aranżacji będzie miał znaczenie.

Wybór dekoracji do Twojego wnętrza powinien być podyktowany stylem urządzanej przestrzeni, własnym poczuciem estetyki, ale też umiejętnym dopasowaniem do siebie wielu pozornie różnych elementów. Choć więc często myśli się o stylizacji pokoju w kontekście obrazów i większych elementów artystycznych, dekoracyjne poduszki, inspirujące napisy ustawione na półkach, czy trio kamiennych świeczników zdobiących stolik kawowy będą równie dobrym posunięciem i z łatwością dopasują się do każdej przestrzeni, oddając osobowość jej mieszkańców.

świecznikiNasze świeczniki z łatwością dopasują się do wystroju każdego wnętrza!

Aranżacja wnętrza powinna zawsze opierać się na równowadze, nie tylko w pojedynczym pomieszczeniu ale mieszkaniu jako całości. Za nieestetyczne uważamy zarówno duże, puste przestrzenie, jak i nadmierne zastawienie wszystkich ścian meblami i półkami. Stawiając na dekoracje wybieraj więc takie, które nie będą przytłaczały, ale i zmiękczą obraz całego pomieszczenia – do dużych, antycznych mebli pasują znacznie lżejsze poduchy, delikatne dekoracje i mnóstwo światła, natomiast w pustych pomieszczeniach stawiamy na większe obrazy czy całe półki dekoracyjne, które odwrócą uwagę od gładkich, mało wyrazistych ścian. Pamiętaj, by przejście z jednego pomieszczenia do drugiego nie dawało wrażenia, że wchodzisz do zupełnie innego świata!

Aranżacyjna podpowiedź: Jeśli chcesz wprowadzić spójność pomiędzy różnymi pomieszczeniami, postaw na elementy ozdobne, które dopasują się do każdego z nich. Dobrym pomysłem są nasze stojące napisy dekoracyjne, wśród których znalazły się zarówno ozdobniki na półkę łazienkową, dekoracje do kuchni, jak i wypełniacze na regały i półki w salonie i sypialni.

napis 3d w łazience

Puste ściany to nie problem – jak uzupełnić przestrzeń drobnymi dekoracjami?

Pozostawianie ścian nadmiernie pustych to jedna z gorszych przypadłości, z jakimi muszą mierzyć się współcześnie projektanci wnętrz. Unikając efektu bałaganu i nadmiernego wyposażenia pokoju często stawiamy na akcenty w postaci pustej ściany, które w rzeczywistości nie otwierają przestrzeni a jedynie odbierają jej potencjał i charakter. Sposobów na to, by zapobiec nudzie w mieszkaniu jest jednak mnóstwo, a klasyczne półki zawieszone na ścianie lub regał z przestrzenią otwartą na dekoracje szybko odmienią atmosferę całego pokoju.

napis i świeczniki z kamienia

Aranżacyjna podpowiedź: Jeśli dysponujesz regałem, na którym na co dzień ustawione są książki i kartony wypełnione dokumentami, opróżnij kilka półek i zastąp duże elementy delikatniejszymi dekoracjami. Nawet mały, kamienny wazon dekoracyjny ze sztuczną rośliną zieloną lub świeczkami typu tealight przełamie wizualny ciężar półek i sprawi, że wcześniej zastawiony, mało atrakcyjny regał stanie się ozdobą wnętrza. Łącz światło, napisy, kamień i różnorodne faktury, by zrównoważyć funkcjonalność mebli z elementami dekoracyjnymi, a z pewnością poczujesz zmianę atmosfery pomieszczenia bez konieczności całkowitej zmiany wystroju.